آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل یکی از آزمون‌های معتبر جهانی زبان است که در تمام کشورهای دنیا به رسمیت شناخته می‌شود. عبارت TOEFL مخفف Test of English as a Forein Language است. در صورت کسب نمره قابل قبول به متقاضیان مدرک معتبر اعطا می‌شود و می‌توانند از آن برای اهدافی نظیر مهاجرت شغلی یا تحصیلی استفاده کنند. این مدرک در بیش از ۹ هزار دانشگاه جهان اعتبار دارد و همین موضوع باعث شده است، آزمون تافل یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان انگلیسی باشد.

اعتبار مدرک این آزمون دو سال است و از زمان صدور نمره تا دو سال بعد از آن می‌توانید از مدرک خودتان استفاده کنید اما پس از گذشتن این مدت باید دوباره آزمون بدهید.

این آزمون در ایران به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و مدت زمان تقریبی آن سه ساعت و نیم است. البته برای شرکت در این آزمون باید به یکی از مراکز مورد تایید مراجعه کنید. در حین آزمون و پس از اینکه تست Listening را گذراندید، ده دقیقه فرصت استراحت خواهید داشت. همانطور که ذکر شد تمامی مراحل این آزمون به صورت اینترنتی برگزار می‌شود و برخلاف آزمون IELTS که تست Speaking آن به صورت جداگانه برگزار می‌شود، تمامی بخش‌های آزمون تافل در یک روز برگزار می‌شوند.

نحوه ثبت نام در آزمون تافل

اولین قدم برای ثبت نام در آزمون IELTS مراجعه به وبسایت ETS است. سپس باید به بخش تافل مراجعه کنید و اطلاعات خودتان را برای ثبت نام وارد کنید. سپس باید زمان و مکان امتحان را انتخاب کنید و در زمان انتخابی به حوزه‌ای که انتخاب کرده‌اید مراجعه کنید. پس از اینکه محل امتحان و تاریخ آن را انتخاب کردید باید توسط کارت‌های ارزی مبلغ آن را پرداخت کنید. در آخرین مرحله یک کد به شما ارائه خواهد شد که باید آن را روز امتحان به همراه داشته باشید.

دریافت مدرک و نمره

نتیجه آزمون تافل پس از مدتی از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌شود و در صورتی که در زمان ثبت نام تیک مربوط به دریافت نسخه چاپی را زده باشید هم یک نسخه چاپی از این مدرک برای شما ارسال خواهد شد. البته نمی‌توانید از این کارنامه برای اپلای استفاده کنید و در صورتی که برای اپلای هم به این کارنامه نیاز دارید باید درخواست مجدد ثبت کنید و حدودا ۲۰ دلار هم برای هزینه چاپ پرداخت کنید.

ساختار کلی آزمون تافل

آزمون تافل از ۴ بخش Reading، Listening، Speaking و Writing تشکیل شده است و شرکت‌کنندگان پس از گذراندن بخش‌های Listening و Reading یک استراحت ده دقیقه‌ای خواهند داشت.

آزمون Reading

در آزمون Reading که مهارت‌های خواندن شما مورد بررسی قرار می‌گیرند، ۶۰ تا ۸۰ دقیقه وقت دارید تا به ۳۶ تا ۵۴ سوال مختلف پاسخ دهید. این سوالات در ده سبک مختلف ارائه خواهند شد و در صورتی که درمورد این سبک‌ها شناخت کافی داشته باشید، راحت‌تر می‌توانید نمره مدنظر خودتان را کسب کنید. شما باید برای پاسخ دادن به این سوالات سه یا چهار متن مختلف را مطالعه کنید و براساس آن‌ها به سوالاتی که طرح شده است پاسخ دهید.

آزمون Listening

دومین بخش آزمون تافل، تست Listening یا مهارت‌های شنیداری است. در این بخش از امتحان که ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان دارید، پس از شنیدن ۶ تا ۹ فایل صوتی، باید به سوالات مربوطه پاسخ دهید. سوالات این آزمون ۳۴ تا ۵۱ عدد هستند و باید براساس اطلاعات موجود در فایل‌های صوتی به این سوالات پاسخ دهید. برخلاف تصور عموم این آزمون فقط براساس لهجه آمریکایی نیست و ممکن است از لهجه‌های دیگر هم در آن استفاده شود.

پس از اتمام این تست شما ده دقیقه برای استراحت زمان خواهید داشت.

آزمون

آزمون Speaking

پس از اتمام زمان استراحت شما باید در آزمون مکالمه تافل شرکت کنید. این آزمون ۲۰ دقیقه زمان دارد شما باید به ۶ سوال پاسخ دهید. دو سوال اول مستقل هستند اما چهار سوال بعدی به صورت تلفیقی و براساس آزمون‌های Reading و Listening طرح می‌شوند. به همین خاطر توصیه می‌کنیم در زمان پاسخگویی به سوالات این دو بخش، مراقب آزمون Speaking هم باشید.

آزمون Writing

در آزمون رایتینگ تافل که برای ارزیابی مهارت‌های نوشتاری شرکت‌کننده است، شما باید به دو سوال پاسخ دهید که مانند آزمون Speaking یکی از سوالات به شکل Independent و مستقل و دیگری به شکل Integrated و تلفیقی طرح شده است. سوال اول که معمولا تلفیقی است مهارت‌های Listening، Writing و Reading شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای پاسخ دادن به این سوال، اول باید یک متن ۴ پاراگرافی را مطالعه کنید و پس از آن باید به صحبت‌های یک استاد درباره‌ی همین متن گوش دهید. در نهایت ۲۰ دقیقه فرصت خواهید داشت که نظرات همان استاد را درباره متن و همچنین دلایل او برای رد یا قبول آن را بنویسید.

در سوال دوم که مستقل است، از شما خواسته می‌شود که برای موضوع درخواستی یک انشا بنویسید. شما برای پاسخ دادن به این سوال هم ۲۰ دقیقه وقت دارید و بهتر است پاسخ را در ۳۰۰ کلمه خلاصه کنید.

یکی از مهارت‌هایی که به شما کمک می‌کند نمره کامل را در آزمون تافل بگیرید، مهارت تایپ انگلیسی است. برخلاف آزمون آیلتس که باید متن را به صورت دستی بنویسید، در آزمون تافل از شما خواسته می‌شود که متن موردنظر را تایپ کنید.

TOEFL Test

 

جمع‌بندی

آزمون تافل یکی از معتبرترین آزمون‌های جهان است اما به یاد داشته باشید که برخی از مراکز آموزشی ممکن است مدرک تافل را به تنهایی قبول نداشته باشند. برای مثال اکثر دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کشور بریتانیا شامل این اصل می‌شوند و فقط مدرک آیلتس را به عنوان یک مدرک معتبر می‌شناسند. از همین روی بهتر است قبل از شرکت در آزمون تافل، از پذیرش دانشگاه موردنظر اطمینان حاصل کنید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *