چگونه برای آزمون IELTS مهارت writing خود را تقویت کنیم؟؟

آمادگی برای آزمون آیلتس کار خیلی سختی است زیرا این آزمون مهارت‌های زبان انگلیسی هر فرد را به دقت مورد بررسی قرار می‌دهد. برای خیلی از افراد مهارت writing این تست سخت‌ترین و پراسترس‌ترین بخش آزمون است. اما نگران نباشید؛ با نکته‌هایی که ما در ادامه آماده کرده‌ایم، می‌توانید با استرس کمتری در این آزمون شرکت کنید.

۱- سوال را درک کنید.

فرقی نمی‌کند که در تست آکادمیک شرکت می‌کنید یا جنرال؛ همیشه باید مطمئن شوید که سوال را به خوبی درک کرده‌اید و به خوبی متوجه شده‌اید که چه چیزی از شما می‌خواهد. برای مثال در صورتی که قصد دارید یک نامه بنویسید از نوع نامه (رسمی یا غیر رسمی) مطمئن شوید و ببینید چه نوع مقدمه و موخره‌ای مورد قبول است.

در صورتی که قرار است یک گراف یا پروسه را هم توضیح دهید، اول چیزی که گراف‌ها نشان می‌دهند را شناسایی کنید، سپس موضوعات اصلی و قابلیت‌هایی که می‌توانید مقایسه کنید را شناسایی نمائید. پس از اینکه Task را به صورت کامل درک کردید، می‌توانید طرح کلی مقاله را بنویسید.

۲- همیشه یک طرح کلی داشته باشید.

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید باید یک طرح کلی داشته باشید. برخی عقیده دارند چون آزمون آیلتس زمان محدودی دارد نباید وقت خودشان را صرف پیدا کردن و ایجاد قالب کنند. من خیلی با این موضوع موافق نیستم.

داشتن قالب به افزایش تمرکز شما روی موضوع کمک کرده و از هدر رفتن وقتتان جلوگیری می‌کند و درواقع وقت زیادی برای شما می‌خرد. همچنین با استفاده از این قالب در آزمون مهارت آیلتس می‌توانید ایده‌های خودتان را سازماندهی کنید و قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، ترتیب آن‌ها را مشخص کنید.

مهم‌تر از همه اینکه با داشتن قالب می‌توانید وقت بیشتری روی لحن بیان (کلمات و ساختار جمله‌ها) بگذارید و نگران ایده‌هایی که قرار است در مورد آن‌ها صحبت کنید، نباشید.

مهارت رایتینگ

اما قالبی که می‌نویسید چقدر باید با جزئیات باشد؟ برای تسک ۲ مهارت writing شما باید کار خودتان را با نوشتن Thesis Statement  و یا نکات مهمی که قرار است در مقدمه به آن‌ها اشاره کنید آغاز کنید. Thesis Statement نیروی مولد تمام متن شماست و تمام پاراگراف‌های متن به آن مرتبط خواهند بود.

برای تسک ۱ نیز مقدمه را با پاسخ دادن به این دو سوال آغاز کنید:

  • یک فرد باید به کمک این چارت‌ها/گراف‌ها/نمودارها به چه اطلاعات مهمی دست یابد؟ (تسک آکادمیک ۱)
  • هدف این نامه چیست؟ (تسک عمومی ۱)

طرح کلی بدنه متن نیز باید موضوع اصلی پاراگراف و در صورت نیاز (تسک ۲) نحوه‌ی پوشش Thesis Statement را پوشش دهد. نیاز نیست داخل طرح کلی نتیجه‌گیری چیزی بنویسید زیرا این بخش خلاصه‌ای از صحبت‌های شماست و هیچ ایده جدیدی را بیان نمی‌کند.

البته در صورتی که تسک شما نوشتن نامه است، می‌توانید یک جمع‌بندی رسمی برای آن بنویسید اما ضرورتی ندارد.

۳- نقاط قوت خودتان را در ابتدای متن قرار دهید.

برای نوشتن طرح کلی یک مقاله شما باید ترتیب را به گونه‌ای بچینید که قوی‌ترین پاراگراف را در ابتدای متن قرار دهید. در نظر داشته باشید که برخورد اول با متن خیلی مهم است. در صورتی که یک متن با ۳ پاراگراف دارید، قوی‌ترین پاراگراف را در ابتدا قرار دهید و سپس ضعیف‌ترین پاراگراف را بیاورید و در نهایت پاراگراف قوی دوم را در انتهای متن جای دهید.

به این ترتیب خواننده نظر مثبتی در مورد مقاله شما پیدا خواهد کرد و با ذهنیت مثبتی هم آن را به پایان می‌رساند.

مهارت WRITING

۴- همه‌چیز را ساده نگه دارید.

به یاد داشته باشید که آزمون IELTS در مورد اینکه شما چقدر با موضوع آشنایی دارید و یا اینکه شما چقدر باهوش هستید، نیست. بلکه هدف این آزمون این است که توانایی شما را در بیان واضح و منسجم موضوعات به زبان انگلیسی بسنجد.

بنابراین باید ساختار جملات و پاراگراف‌ها را به گونه‌ای بچینید که در هر جمله یک ایده و در هر پاراگراف یک ایده کلی پوشش داده شود. با مدرک (مثال یا توضیح) از ایده‌های خودتان پشتیبانی کنید سپس با ارجاع پاراگراف به Thesis آن را جمع‌بندی کنید.

۵- روی لحن بیان تمرکز کنید نه طول متن

مهارت writing آیلتس نیازی به طولانی بودن ندارد اما شما باید تعداد کلمات خواسته شده را برسانید. مقالات تسک ۲ فقط به دو پاراگراف بدنه نیاز دارند، البته سه پاراگراف هم یک امتیاز مثبت است. شما با استفاده دقیق و طبیعی از ساختار جملات پیچیده و لغات قدرتمند نمره می‌گیرید.

بنابراین به جای اینکه وقت خودتان را روی طول متن بگذارید، به انتخاب کلمات قوی توجه کنید و از تکرار کلمات جلوگیری نمائید.

زمانی که برای آزمون آیلتس آماده می‌شوید باید روی دایره لغات خودتان در چند موضوع مختلف کار کنید و آن را تقویت نمایید. همچنین گروه‌بندی کلمات هم معنی و یا مرتبط با استفاده از فلش کارت نیز کمک زیادی به شما می‌کند و باعث می‌شود در زمان نوشتن متن، کلمات هم معنی را راحت‌تر به خاطر بیاورید.

آزمون IELTS

۶- خواندن متن نوشته شده

این موضوع می‌توان در تست‌های زمان‌دار یک مشکل جدی باشد اما در انتهای هرکدام از تسک‌های مهارت writing باید چند دقیقه زمان بگذارید و متن را با دقت مطالعه کنید. شما باید به دنبال اشتباهات املائی و گرامری کوچک متن بگردید.

در این مرحله نباید به تاثیرگذاری متن و نوشتن متن جدید فکر کنید. بلکه باید متن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که به اندازه کافی جامع است یا خیر. همچنین در صورت نیاز می‌توانید عبارات و جملات جدیدی را به متن اضافه کنید.

امیدواریم نکاتی که در این مقاله ارائه شد بتوانند به شما در پشت سر گذاشتن آزمون مهارت writing کمک کنند. در صورتی که هرگونه سوالی در این مورد دارید می‌توانید با استفاده از قسمت نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

درباره نویسنده: amiryami

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *